21 lekcji na XXI wiek

Koronawirus paradoksalnie przyczynił się do poprawy statystyk czytelniczych na całym świecie. Egzystujemy w naszych domach troszeczkę jak więźniowie otaczającej nas rzeczywistości, a chwila z książką, przenoszącą nas w zupełnie inny wymiar, wydaje się być nieoceniona. Na łamach naszego portalu będziemy starali się przedstawiać Wam zarówno książkowe nowości jak i pozycje, które warto i należy przeczytać.

Jedną z takich książek jest 21 lekcji na XXI wiek, którą nie tak dawno napisał Yuval Noah Harrari. Historyk, uniwersytecki profesor i śmiało można powiedzieć, wizjoner. Autor, który wydał takie bestsellery jak Sapiens czy Homo deus również i tym razem zmusza nas do myślenia i głębszych refleksji. Właściwie, tej książki nie da się przeczytać jednym tchem, choć napisana jest znakomicie. Po każdym rozdziale pisarz zmusza nas do refleksji nad trudnymi tematami, które za jego sprawą stają się proste i oczywiste.

Harrari pisze w niezwykły sposób o naszej cywilizacji i społeczeństwie, Bogu i religii, wojnie i liberalnym demokratyżmie, edukacji i sztucznej inteligencji. Zastanawia się jak kiedyś będzie wyglądał świat i jak naprawdę wygląda w tej chwili. Czy będziemy lepszą zmodyfikowaną biotechnologicznie cywilizacją czy też zniszczymy sami siebie. Któryś ze światowych tytułów prasowych głosił, …dla wielu może to być książka otwierająca oczy na świat. Według mnie tak może być w istocie.

Ten swoisty elementarz na XXI wiek został wydany dwa lata temu, jednak z całą pewnością nie stracił nic na aktualności. Z czystym sumieniem mogę go polecić każdej osobie ciekawej świata i szukającej odpowiedzi na nurtujące ją pytania.

Nie wiem dokładnie, jakie pisarz ma najbliższe literackie plany, ale podglądając jego niedawny wpis na facebookowym profilu, „Największym niebezpieczeństwem nie jest wirus sam w sobie. Rzeczywistym zagrożeniem są nasze wewnętrzne demony, nasza nienawiść, chciwość i ignorancja” z dużym prawdopodobieństwem mogę założyć, że jest w trakcie pisania kolejnego bestselleru o świecie, zagrożeniach i potrzebach ludzkości po pandemii COVID-19.

Piotr Piegza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *