23. Urodziny Radia Bieszczady

Dokładnie 23 lata temu, 16 czerwca 1997 roku wystartowało Radio Bieszczady. Podkarpacka rozgłośnia radiowa była swoistym ewenementem. Założona i obsługiwana przez amatorów po krótkim czasie stała się jedną z najczęściej słuchanych rozgłośni na Podkarpaciu. Słuchacze chwalili radio za dobry dobór muzyki i prawdziwą pasję z jaką prowadzone były audycje. Amatorzy szybko przestali być amatorami i do dzisiaj wiele osób związanych z Radiem Bieszczady pracuje w mediach rozsianych po Polsce i całym świecie. Wszyscy nieco starsi na pewno pamiętają, a tym młodszym przypomnę, że każdy słuchacz mógł w radiu znaleźć coś dla siebie. Konkursy, ogromna ilość audycji tematycznych, informacje z całego regionu i słuchalność, której zazdrościły wielkie stacje radiowe.

Pierwszy skład Radia Bieszczady (niepełny) -1997 rok (fot.archiwum RB)

Sanocka rozgłośnia była ze słuchaczami 24 godziny na dobę przez cały rok. W zimie na wyciągach narciarskich, a w lecie nad Soliną i w górach. Fala 89,5 Mhz, a później i inne częstotliwości, paradoksalnie, były na tyle popularne, że po 10 latach kupili je właściciele Radia Eska. Subiektywnie muszę dodać, z wielką startą dla mieszkańców regionu.

Festiwal RB nad Soliną organizowany przez wiele lat (fot.archiwum RB)

Przez kolejne lat podejmowane były próby reaktywacji stacji. Najskuteczniejszą z nich było internetowe Radio Bieszczady działające przy MDK w Sanoku. Z docierających do nas informacji wiemy, że pomysł reaktywacji, kultowego już, Radia Bieszczady jest w głowach wielu osób, które w radiu pracowały. Nasz portal trzyma mocno kciuki za to, żeby te marzenia się spełniły. Mimo wielu zmian w technologii i mentalności odbiorców uważam, że na lokalnym rynku medialnym wciąż jest miejsce dla Radia Bieszczady.

Spotkanie na 10-lecie Radia Bieszczady (fot. archiwum RB)

Z okazji urodzin pozdrawiamy Wszystkich związanych kiedykolwiek z Radiem Bieszczady.

Piotr Piegza

Radiowe spotkania po latach (fot. Archiwum RB)