Dżentelmen Tyrmand

Geniusz jest rzeczą bezwzględną: można być genialnym portierem hotelowym czy sprzedawcą tekstyliów, o geniuszu decyduje, jak się daną rzecz robi, a nie co się robi…” pisał Leopold Tyrmand w swojej pierwszej książce . Autor zapomniał dodać, że można też genialnie opisywać czasy, w których się żyje. Przelewać na papier rzeczywistość tak inteligentnie, że czasem ciężko odróżnić zwykły kryminał od dzienników absurdu i rzeczywistości czasów PRL-u.

Dżentelmen Tyrmand i czasy PRL-u to temat tegorocznego Festiwalu Czytelnictwa Sanok Tu czytam. Dżentelmen Tyrmand, fan Jazzu paradujący w kolorowych skarpetkach i pisarz miksujący szarą rzeczywistość tamtych czasów z marzeniami jednostek o wolności jak barman w jednych z najlepszych Paryskich klubów.

Jak powiedział nam Leszek Puchała, dyrektor MBP w Sanoku „Bohaterem festiwalu jest Leopold Tyrmand, znakomity pisarz i postać nietuzinkowa. Warta przypomnienia, tak jak czasy początków PRL-u. Są lata powojenne, wydawałoby się, że wszystko jest normalnie, żyjemy w wolnym kraju, ale okazuje się jednak, że nie… Pokazanie w tym wszystkim Tyrmanda i przypomnienie go jako pisarza skazanego przez cenzurę na wiele dekad zapomnienia. Nasze spotkania będą mieć dwie odsłony. Pierwsza z nich to przybliżanie Tyrmanda i jego twórczości, a druga przypomnienie czasów PRL-u…”

Niezwykle ciekawą postać pisarza i czasy, w których przyszło mu żyć przybliżą nam cztery dni sanockiego festiwalu.

W czwartek (9 lipca) w Sanockim Domu Kultury film inspirowany życiem i twórczością pisarza Pan T.

W piątek (10 lipca) pisarze Sławomir Koper i Mariusz Urbanek w zielonej czytelni MBP w Sanoku opowiedzą o Tyrmandzie i czasach PRL-u. Dzień zakończy Michał Chołka czytając fragmenty prozy Leopolda Tyrmanda

Sobota (11 lipca) będzie najbogatszym dniem festiwalu. Upłynie pod znakiem spotkań autorskich z Antonim Liberą, Piotrem Semką i Piotrem Lipińskim. po spotkaniach odbędzie się panel dyskusyjny Czym był PRL? Zaraz po dyskusjach będzie można przenieść się na Wernisaż Patrycji Longawy w sanockim BWA. Niezwykle utalentowana sanoczanka pochwali się swoimi plakatami. Całość intensywnego dnia dopełni muzyczna twórczość Edith Piaf. Na dziedzińcu sanockiego zamku z piosenkami francuskiej artystki wystąpi Małgorzata Pruchnik-Chołka, aktorka rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Niedziela (12 lipca), ostatni dzień festiwalu dedykowana jest najmłodszym, Na sanockim Rynku pojawią się Smoki, Damy i Rycerze wraz z Teatrem Tanecznym z Lublina.

Jak widać wielbicieli literatury, muzyki i historii z całego regionu czeka w Sanoku nie lada gratka. Dokładne godziny i szczegóły wydarzeń na plakacie poniżej.

Piotr Piegza