Czarna Dama pojawi się w Lesku

Już niebawem w Lesku pojawi się niezwykła spacerowa ścieżka historyczna.. Ścieżka poprowadzi śladem zabytków miasta. Legendarna postać Czarnej Damy oprowadzi turystów i mieszkańców Leska, pokazując najciekawsze miejsca w mieście. Jak informuje Miasto i Gmina Lesko przy zabytkach, będą znajdować się kody QR, które będą odsyłać spacerujących z Damą do świata historii i legendy.

Bohaterka innnowacyjnej atrakcji na mapie turystycznej Leska według miejscowej legendy żyła tu kiedyś naprawdę. Biorąc pod uwagę fakty historyczne rzeczywiście była kiedyś taka kobieta. Jednak żyła w innej, rezydencji Kmitów, w zamku w Sobieniu. Zamek spłonął w 1474 roku i dzisiaj można zwiedzać tylko jego ruiny. W tragicznym pożarze zginęła żywcem spalona młoda wdowa po jednym z Kmitów, który zginął na wojnie. Po tym Kmitowie zbudowali zamek w Lesku, a za nimi być może podążyła Czarna Dama.

https://www.facebook.com/watch/?v=906365979864529

W każdym razie pomysł włodarzy Leska należy pochwalić. Jak sami przyrzekają Czarna Dama przyniesie tylko szczęście i radość każdemu kto ją spotka na ulicach naszego miasta. Nasza redakcja nie omieszka tego sprawdzić.

redakcja