Perseidy – niezwykły spektakl na niebie trwa

Nocami na podkarpackim niebie będziemy mogli obserwować „spadające gwiazdy”. Jak co roku o tej porze orbitę Ziemi przetnie rój Perseidów. Perseidy wprawdzie można oglądać od 17 lipca do 24 sierpnia. We wtorkową i środową noc mogliśmy zobaczyć nawet do stu meteorów na godzinę.

Wszystkie roje meteorów są pozostałościami po przelatujących przez nasz Układ Słoneczny kometach. Warto wiedzieć, że spadające gwiazdy, które podziwiamy to spalające się w ziemskiej atmosferze meteoryty. Najczęściej są one wielkości ziarenek pasku, które wpadając do atmosfery z ogromną prędkością podgrzewają gazy wokół siebie, co widzimy jako świetlne smugi. i to one właśnie te smugi są nazywane meteorami. Meteoryty natomiast nie spalają się całkiem w miejskiej atmosferze i możemy znaleźć je na powierzchni ziemi.

Perseidy mogą wpadać do atmosfery nawet z prędkością do 60 km na sekundę co w przeliczeniu daje niewyobrażalną, naprawdę kosmiczną, prędkość ponad 200 tys. km. na godzinę.

Perseidy najlepiej obserwować poza miastem, ponieważ tam będą najlepiej widoczne. Światło miejskie utrudnia ich obserwację. Warto więc pojechać w Bieszczady lub przynajmniej za miasto, w miejsce, gdzie łuny światła nie będą psuć nam widoku rozgwieżdżonego nieba. Warunki obserwacyjne w tym roku są zdecydowanie lepsze niż w tamtym roku, kiedy to niebo rozświetlał Księżyc tuż przed pełnią.

redakcja

foto (int)