Przez dziurkę od klucza

W sanockim szpitalu neurochirurdzy dr Konior oraz dr Czternastek przeprowadzili pionierską operację endoskopową kręgosłupa, pierwszą tego typu w województwie podkarpackim.

Pacjent cierpiał z powodu ostrej rwy kulszowej od kilku miesięcy, a jej przyczyną była masywna przepuklina jądra miażdżystego w odcinku lędźwiowym.

Operacje przeprowadzono przy użyciu endoskopu nowej generacji który wprowadza się do kręgosłupa pomiędzy blaszkami łuków kręgów przez cięcie na skórze wielkości 5 mm. Otyłość pacjenta (ponad 120kg) nie była tutaj istotną przeszkodą tak jak to ma miejsce przy wykonywaniu operacji drogą klasyczną. Tego typu operacja pozwala na uruchamianie pacjenta już w dniu zabiegu i jeszcze szybszy powrót do sprawności. W Polsce jest ona wykonywana tylko w kilku ośrodkach m.in w Klinice Neurochirurgii w Tarnowie.

Nowoczesny endoskop niemieckiej renomowanej firmy użyty do zabiegu został wypożyczony na zlecenie neurochirurgów, a wyposażenie bloku operacyjnego Szpitala w Sanoku jest z nim w pełni kompatybilne.

„Jak na razie współpraca ze szpitalem w Sanoku układa się bardzo pomyślnie. Cały personel medyczny jest bardzo zaangażowany w pracę na bloku operacyjnym oraz opiekę nad pacjentami pooperacyjnymi, a Dyrekcja wspiera nas w procesie leczenia chorych” – mówi Dr Konior

Leczymy pacjentów metodami nowoczesnymi i mało inwazyjnymi. Ponieważ chcemy to rozwijać założyliśmy fundację na rzecz rozwoju chirurgii kręgosłupa, której celem jest zebranie pieniędzy na zakup m.in nowego endoskopu służącego do operacji wszystkich odcinków kręgosłupa. www.fundacjasanok.pl

zozsanok.pl (foto)