Rekiny pływały w Besku

To nie tylko tytuł zwracający uwagę czytelników. Rekiny wiele milionów lat temu naprawdę pływały w tym miejscu kuli ziemskiej, gdzie dzisiaj jest Besko, ponieważ tu właśnie był wtedy ocean. Dowodem na to jest, między innymi ząb rekina tu właśnie znaleziony i multimedialna prezentacja zmian skorupy ziemskiej. Możemy to sprawdzić osobiście w niezwykle ciekawym Centrum Dziedzictwa, które powstało nie tak dawno w Besku.

Zastanawiamy się gdzie zabrać dzieciaki w ostatnie dni wakacji. Interaktywne muzeum w Besku jest doskonałym wyborem. Ząb rekina to tylko jedna z wielu zgromadzonych tu osobliwości. Zobaczymy tu stare traktory, przedmioty codziennego użytku i tradycyjne stroje oraz prześledzimy historię wsi Besko na przestrzeni różnych okresów historycznych. Eksponaty z całą pewnością zainteresują zwiedzających w każdym wieku.

Jak mówi pani Aneta Szałankiewicz (Dyrektor GOK w Besku),” Centrum Dziedzictwa udało się stworzyć dzięki ponad 2-milionowemu dofinansowaniu Unii Europejskiej, a także funduszy przyznanych przez konserwatora zabytków…

Centrum mieści się w dawnym XIX-wiecznym spichlerzu, który należał do majątku Czartoryskich. Ekspozycje, połączone z prezentacjami multimedialnymi pokazujące życie chłopstwa od pradziejów po czasy powojenne znajdują się na trzech kondygnacjach. Część eksponatów przekazali nam mieszkańcy Beska” – opowiada Aneta Szałankiewicz.

Żeby zobaczyć Centrum Dziedzictwa, należy umówić się telefonicznie, dzwoniąc pod numer Gminnego Ośrodka Kultury w Besku (13 46 012 92) . Mamy wtedy pewność, że zwiedzanie z przewodnikiem będzie o wiele ciekawsze. A każdemu z eksponatów będzie towarzyszyła jakaś historia. Wstęp do Centrum Dziedzictwa jest darmowy.

redakcja

foto (pepe)