Najlepsza Nalewka Galicji

Konkurs na Najlepszą Nalewkę Galicyjską jest imprezą promocyjną mającą na celu promocję tradycji nalewkarskich, odkrywanie receptur na najlepsze nalewki i nagradzanie ich twórców. Tradycja robienia wykwintnych nalewek jest naprawdę długa i bogata.

W Polsce nalewki od wieków są bardzo ważnym elementem kulinarnym i kulturalnym. Każdy dwór na Podkarpaciu miał swoją popisową nalewkę, a pani tegoż miejsca strzegła przepisu na jej produkcję, niczym rodowego skarbu. Często dopiero na łożu śmierci, w testamencie przekazywano tajemną recepturę ukochanej córce lub innemu krewnemu.

Nalewki nie tylko smakują, często też posiadają właściwości lecznicze. Zapomniane w czasach komuny, kiedy szczytem kunsztu były cukierki kukułki zalane wódką, nalewki od jakiegoś czasu wracają do łask. Przyczynia się do tego w znacznym stopniu popularność tego tematu w internecie. Do podkarpackich ogrodów wracają zapomniane przez lata krzewy derenia, idealnego surowca na nalewki, który kiedyś rosły przy każdym dworze.

Macie jeszcze kilka dni, żeby zgłosić do konkursu własnoręcznie zrobioną nalewkę. Uczestnicy zgłaszający się do konkursu zobowiązani są dostarczyć swoje wyroby do siedziby stowarzyszenia Unia Przedsiębiorczych w godzinach 9.00-16.00 (Krosno ul. Czajkowskiego 9) do 24 sierpnia 2020. Wyniki ogłoszone zostaną 29 sierpnia podczas IX Wieczoru Łemkowskiego w Krośnie.

redakcja

foto pepe