Young Arts Festival

Do niedawna nie było pewne czy Young Arts Festiwal wygra z pandemią koronawirusa i zmieści się w ramach obostrzeń sanitarnych. Okazało się, że YAF tę nierówną walkę wygrał, a hybrydowa formuła Festiwalu wydaje się bezpieczna dla słuchaczy.

Festiwal Młodych Artystów, poświęcony muzyce poważnej, odkrywa jej nieznane oblicza. Bardzo często repertuar tych spotkań muzycznych przypada do gustu słuchaczom nieobytym z muzyką klasyczną. To już piąty raz do Krosna przyjeżdżają muzyczne gwiazdy największego kalibru.

W tym roku w ramach hybrydowej formuły festiwalu, wystąpi online między innymi Jacob Collier, niezwykły młody instrumentalista, laureat nagród Grammy. Colllier został okrzyknięty przez media muzyczne Mozartem XXI wieku.

Jak mówią organizatorzy – „W 2020 roku Young Arts Festival będzie grał przez trzy dni. Jego program w dużym stopniu niezamierzenie kształtowała… tegoroczna pandemia, która przed organizatorami wydarzeń kulturalnych postawiła nowe wyzwania. Motywem przewodnim piątej edycji festiwalu jest NOWE OTWARCIE – na muzykę polską, na kameralistykę, na koncertowanie online.

Festiwal rozpocznie w piątkowy wieczór Marek Napiórkowski i Artur Lesiecki. Artyści pochwalą się swoimi interpretacjami słynnych polskich tematów filmowych. Na swoich gitarach wyczarują dźwięki i melodie, które dobrze znamy z seriali takich jak, np. Lalka czy Wojna domowa. Warto być wtedy na krośnieńskim Rynku.

Niezwykle ciekawie zapowiada się drugi dzień festiwalu. Atom String Quartet zagra w malowniczym tle Muzeum Naftowego w Bóbrce, koncert poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu. Koncert zatytułowany Współcześni Pendereckiemu przybliży postać zmarłego w tym roku kompozytora. Lampy naftowe i instrumenty smyczkowe, Łukasiewicz i Penderecki. Połączenia dość odległe, które w tą sobotę mogą okazać się strzałem w muzyczną dziesiątkę.

Szczeóły na strnie festiwalu https://youngarts.pl/

redakcja