Serca Sanoczan bezpieczniejsze

Sanoczanie mający kardiologiczne problemy zdrowotne od soboty (5.09) poczują się lepiej. Przynajmniej jeżeli chodzi o komfort psychiczny i związany z tym stres. Od tej soboty bowiem ruszy ponownie w Sanoku Oddział Kardiologiczny z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

W przerwie spowodowanej przez pandemię koronawirusa i przymusowej kwarantannie z tym związanej pacjencji w nagłych wypadkach korzystali z pomocy szpitala w Krośnie. W wypadku zawału serca, ze względu na odległość i czas, wiązało się to z dużo większym ryzykiem. Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Sanoku poinformowała również o wznowieniu planowych przyjęć pacjentów od dnia 7 września 2020 roku.

Przypuszcza się, że w związku z brakiem dostępu do specjalistycznego leczenia spowodowanego pośrednio przez pandemię zmarło na całym świecie więcej osób niż samych zarażonych COVID-19. Brak dostępu do lekarzy odczuwamy wszyscy od marca tego roku. Wypisywanie elektronicznej recepty przez telefon jest z całą pewnością wygodne, jednak już zbadanie pacjenta i postawienie prawidłowej diagnozy praktycznie niemożliwe.

Według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) najczęstszą przyczyną zgonów na świecie są choroby serca (prawie 10 mln. osób w 2016r. i ponad 7 mln. osób w 2020 r.) i udar mózgu (prawie 6 mln.osób w 2016 r. i ponad 5 mln. osób w 2020 r,). Liczba zgonów spowodowana przez COVID 19 jest nieporównywalnie mniejsza. Szczegóły na ilustracjach poniżej.

Obawę wszystkich budzi zbliżający się okres jesienno-zimowy i nasilone w związku z tym zachorowania, które dają podobne objawy do COVID 19. z całą pewnością to będzie duży test dla wydolności polskiej służby zdrowia i dla nas wszystkich. Póki co z uwagą obserwujemy szkoły, w których właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny.

redakcja

info oficjalna strona WHO https://www.who.int/

foto INT