Orionidy na podkarpackim niebie

Po wakacyjnych, nocnych przygodach z Perseidami przyszedł czas na kolejne kosmiczne przedstawienie. Tym razem na podkarpackim niebie będziemy mogli ujrzeć roje Orionidów.

Orionidy powstały po przelocie słynnej komety Halley’a, która przylatuje w okolice Słońca mniej więcej co 76 lat. Roje meteorów nadlatują z kierunku gwiazdozbioru Oriona, którego zlokalizujemy bez trudu. Charakterystycznym elementem tej konstelacji jest Pas Oriona, w którym znajdują się trzy jasne gwiazdy.

Obserwacje najlepiej przeprowadzić nad ranem, jeszcze przed wschodem Słońca. Wprawdzie Orionidy będą pokazywać się na niebie do 7 listopada, jednak najlepsze noce do obserwacji meteorów to te z 20 na 21 i z 21 na 22 października. Roje nadlecą z gwiazdozbioru Oriona we wszystkich kierunkach nieba

Trzeba zauważyć, że tegoroczne warunki są jednymi z najlepszych do prowadzenia obserwacji nieba, ponieważ 21 października księżyc będzie już kilka dni po nowiu, nie utrudniając nam obserwacji rozgwieżdżonego nieba.

Orionidy potrafią wchodzić w ziemską atmosferę z prędkościami dochodzącymi nawet do około 65 km/s. dlatego trzeba się wykazać wytrwałością i refleksem, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli je uwiecznić na zdjęciach. Zatem przygotujcie swoje aparaty i statywy oraz ciepłe ubranie i termos z herbatą. Pamiętajcie również o długim czasie naświetlania. Redakcja Wregionie24.pl z chęcią opublikuje Wasze zdjęcia.

redakcja