Muzyczna podróż do Zielonego Przylądka

W ramach ,,SIESTY w drodze’’ Marcin Kydryński zaprosił do Sanockiego Domu Kultury Mirocę Parisa – kabowerdeńskiego artystę, kojarzonego głównie z Cesarią Evorą. Przez 11 lat, do momentu śmierci królowej morny, grał w jej zespole na perkusji. Później wyjechał do Paryża, do czego wcześniej namawiała go Evora. Tam zaczął tworzyć własną muzykę i w 2017 roku wydał debiutancki album ,,D’alma”; nazwę tą można przetłumaczyć jako ,,z serca’’, ,,z duszy’’. W rzeczy samej muzyka Miroci jest autentyczna, szczera, wyczuwa się w niej niezwykłą energię Zielonego Przylądka. W tożsamość wysp, kiedyś kolonizowanych przez Portugalię jest wpisany język kreolski, którego brzmienie wkomponowane w regionalne rytmy stanowi o charakterze muzyki Miroci.

Miroca wychował się w rodzinie artystów, więc od dzieciństwa był usposobiony do podjęcia muzycznych zainteresowań. W wieku 7 lat zaczął się uczyć gry na perkusji, a w wieku 13 gry na gitarze oraz śpiewu.

Kluczowa dla jego rozwoju była przeprowadzka do Portugalii w 1998. Początkowo koncertował ze swoim wujkiem – Tito Parisem. Później w trasę zaprosiła go Sara Tavares. Wreszcie w 2000 roku już rozpoznawalna i uznana rodaczka – Cesaria Evora zechciała, żeby Miroca stał się częścią jej zespołu. Bardziej szczęśliwie kariera artysty z Zielonego Przylądka nie mogłaby się chyba potoczyć!

Poniżej piosenka z debiutanckiego albumu Miroci:

Więcej informacji na temat koncertu Miroci Parisa w Sanoku można odnaleźć na stronie SDK:

http://www.sdksanok.pl/aktualnosci,wydarzenia,1064-siesta-w-drodze.html

Marcelina Kozłowska